Táta u porodu

01.05.2019

Otevíráme stále diskutované téma: Táta u porodu

V dnešní době je daleko častější podpora přítele nebo manžela těhotné ženy u porodu, oproti dobám dřívějším. Jenže neberou to dnešní matky už jako automatickou věc? Otec dítěte vám u porodu pomůže především v psychické pohodě, ale není tomu tak v případě, když se nejedná o jeho vlastní rozhodnutí.

Kdo je připraven, není překvapen. A dvakrát tolik to platí u prvorodiček. Mnoho maminek navštěvuje předporodní kurzy a na porod se připravuje. Čím víc o celém tomto procesu maminka ví, respektive se dočte nebo doslechne od porodní asistentky, tím lepší je to pro její psychickou pohodu - cítí se lépe připravená 😊 Ovšem může se stát, že najednou, když přijde ten den D, tak trošku zpanikaří a vše co měla nastudováno k porodu zkrátka zapomene, nachází se v cizím prostředí a možná přes stěnu slyší hekat další rodičky.

Všechny maminky, které znám, a které měly u sebe partnera během porodu, jim právě ta přítomnost blízké osoby velmi psychicky pomohla. Přítomnost partnera, zvládne-li svoji roli, může v tomto případě vyvolat pocit bezpečí, což urychlí porodní proces a pomůže rodičce lépe překonat bolest. . Co vám dále napomůže k psychické pohodě jsou věci, které vám připomínají domov, ty ve vás navozují větší jistotu a klid. Ať už se může jednat o oblíbenou vůni, kterou máte doma v obýváku nebo osobní věci, nějaké drobnosti, které máte v bytě a díky kterým vám bude toto místo alespoň trochu domov připomínat.

Co je důležité pro to, aby přítomnost partnera splnila ten správný účel?

Dejte partnerovi prostor k tomu, aby se sám za sebe rozhodl, zda chce být přítomný u porodu.

Pokud je k tomuto kroku donucen a bude se účastnit vašeho porodu jen kvůli tomu, že si to přejete vy, vycítíte to a atmosféra na místě nebude taková, jakou jste si představovala. Buď bude partner otrávený nebo přecitlivělý na některé intimní záležitosti rodičky a celkově nebude panovat v místnosti uvolněná atmosféra. Naopak táta, který se na účast u porodu sám od sebe těší, vám dokáže navodit příjemné prostředí.

Další důležitý bod je, aby partner předem věděl, jak bude celý den probíhat. Popovídejte si s ním o tom, jak si představuje průběh celého "porodního" dne. Možná vás jeho odpověď překvapí. Většina mužů si totiž myslí, že je to záležitost hodiny nebo dvou a dítě je venku. Potom jsou překvapení z toho, že v nemocnici stráví daleko více času a můžou být z této skutečnosti nervozní.

Další informaci, kterou by měli vědět je, že během celé doby, kdy je rodička po prasknutí vody hospitalizována není u jejího lůžka tým doktorů a sester, ale že je rodička na pokoji sama a sestra ji chodí jednou za čas zkontrolovat. Když na rodičku přijdou kontrakce a krčí se na lůžku v křečích, muž bývá nervozní z toho, že on sám ji nedokáže pomoci. Ujistěte ho, že odborníci přesně ví, kdy mají zasáhnout. V případě, že se tedy chystá váš muž k porodu, by měl znát některá fakta, jak to bude probíhat. V takovém případě si celý ten okamžik užijete oba dva daleko víc 😊

Samozřejmě musí respektovat to, že na něj možná zvýšíte hlas nebo mu řeknete, ať je jen přítomný, ale nemluví na vás. To poslední, co budete chtít dělat v křečích je, si povídat a odpovídat mu na různé nesmyslné otázky, jen aby "nestála řeč" 😄

My jsme se obě dvě společně s našimi partnery domluvily, že u porodu přítomni budou. A co vy, naše milé čtenářky, jaké máte zkušenosti s partnerem u porodu? Budeme rády za vaše komentáře a sdílení vašich životní zkušeností.


Vaše N&M

© 2019 Mums for Mums. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky