Očkování miminek jako diskutované téma dnešních maminek

30.08.2019

Očkování, to je pro mnohé novopečené maminky citlivé téma. Většina z nás očkovaná byla, protože se dřív o vedlejších účincích nemluvilo, a tak jak to doktorka naplánovala, tak to bylo. Dnes je tomu jinak a mnoho maminek své děti nenechává očkovat. Jelikož nás otázka očkování za chvíli čeká, tak se ptáme odborníků, ale také maminek na vlastní zkušenosti, čteme a zjišťujeme si co nejvíce informací. 


Ještě bych na začátek chtěla zdůraznit, že tímto článkem nikoho k ničemu nenutíme a nesnažíme se ovlivnit. Je na každé z vás, jak se rozhodnete - zda očkovat či nikoliv. 

Jak se na očkování připravit?
Vaše dítě by před očkováním mělo být zdravé a v dobré celkové kondici, aby organismus na vakcínu reagoval co nejlépe. Proto byste měli před očkováním dobře sledovat fyzický i psychický stav dítěte. Po zdravotní stránce by nemělo dítě trpět vysokou teplotou (38,5 a více), rýmou, kašlem, průjmem, vyrážkou nebo např. nechutenstvím. Je také třeba dát pozor na bodnutí hmyzem a další alergické reakce. Důležité je pak respektovat rekonvalescenční období. S očkováním je také dobré počkat, pokud se vyskytuje nějaké onemocnění v rodině. Pokud o tom informujete svého dětského lékaře, měl by vám vytvořit individuální očkovací plán. Někteří lékaři také doporučují před a po očkování užívat homeopatika.


U kojenců očkování překlenuje období, kdy jejich obranyschopnost ještě není plně vyvinuta a imunitní systém si s přirozenou infekcí neporadí. Nejvíce ohroženy jsou děti do 1 roku, proto je většina vakcín podávána právě v prvních měsících života. Největším přínosem pro očkovaného je prevence vzniku infekčních onemocnění a zmírnění průběhu závažných nemocí.                Pro společnost potom bránění šíření nemocí a snížení úmrtnosti dětí a dospělých. Nejvíce diskutované téma je obsah hliníku a rtuti ve vakcínách. Hliník je jedním z nejběžnějších kovů, se kterým se setkáváme už od narození - ve vodě, vzduchu i potravě, také v mateřském mléce i sušeném mléce. Průměrný denní příjem je 10 - 15 mg. Množství ve vakcínách je 1 mg v 1 dávce, někdy i méně. Hlinité soli posilují imunitní odpověď na očkování a podporují tak jeho účinnost. Rtuť se dříve do vakcín přidávala kvůli trvanlivosti, dnes už by ji vakcíny obsahovat neměly. Dalším tématem jsou hexa vakcíny. Ano, za našich mladých let se očkovaly vakcíny jednotlivě. Ale...V současnosti je v rámci kompletního povinného očkování aplikováno jen několik desítek antigenů. Ve druhé polovině minulého století bylo ve vakcínách obsaženo až několik tisíc antigenů. Takže ačkoliv přibývá počet vakcín, zátěž organismu se výrazně snížila. Existuje tzv. očkovací kalendář, který připravuje Česká vakcinologická společnost a rozvrhuje povinná i nepovinná očkování tak, aby byla co nejúčinnější a nejbezpečnější. Samozřejmě nejdůležitější je se rozhodovat podle aktuálního zdraví dítěte. Budeme rády, když nám napíšete vaše vlastní zkušenosti s očkováním miminek.

Vaše N&M


© 2019 Mums for Mums. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky